Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Viceministrė J. Neliupšienė: turime ir toliau nenuilstamai teikti visą įmanomą paramą Ukrainai, taip pat ir prekybos priemonėmis

Sukurta 2022.11.25 / Atnaujinta 2022.11.25 16:05
   Viceministrė J. Neliupšienė: turime ir toliau nenuilstamai teikti visą įmanomą paramą Ukrainai, taip pat ir prekybos priemonėmis
   Viceministrė J. Neliupšienė: turime ir toliau nenuilstamai teikti visą įmanomą paramą Ukrainai, taip pat ir prekybos priemonėmis

   Lapkričio 25 dieną užsienio reikalų viceministrė Jovita Neliupšienė Briuselyje, Belgijoje, dalyvavo Europos Sąjungos (ES) Užsienio reikalų tarybos posėdyje prekybos klausimais, kuriame buvo aptarta Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) reforma, ES ir Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prekybos santykiai, ES parama Ukrainai prekybos priemonėmis ir ES laisvosios prekybos susitarimų darbotvarkė.

   Prekybos ministrai sutarė, jog būtina reformuoti PPO tam, kad organizacija galėtų efektyviai reaguoti į kylančius iššūkius, ypač dėl ne rinkos ekonomikų sukeliamų lygių konkurencinių sąlygų iškraipymo. Viceministrė akcentavo, kad PPO žemės ūkio derybose būtina aiškiai įvardinti maisto saugumo krizės priežastis ir įtvirtinti supratimą, kad ją sukėlė Rusijos agresija Ukrainoje.

   Kalbėdama apie ES paramą Ukrainai prekybos priemonėmis, viceministrė teigė, kad Lietuva remia visas iniciatyvas šioje srityje. J. Neliupšienė pabrėžė, kad ES sprendimas laikinai visiškai liberalizuoti prekybą su Ukraina pasiteisino, nes jis padėjo stabilizuoti Ukrainos ekonomiką ir parodė, kad ES gali veiksmingai reaguoti į kylančius iššūkius. „Kadangi sprendimas galioja tik iki 2023 metų birželio mėnesio, turime neatidėliodami pratęsti pilną ES prekybos liberalizavimą su Ukraina“, – akcentavo viceministrė. J. Neliupšienė taip pat pažymėjo būtinybę plėsti solidarumo koridorių pajėgumą (angl. solidarity lanes), nepamiršti teikti paramos Moldovai ir Sakartvelui. Po ES vienašalio prekybos liberalizavimo, nepaisant vykstančio karo, Ukrainos eksportas į ES nuo kovo mėnesio padidėjo 25 proc.

   Užsienio reikalų taryboje taip pat aptartos ES ir JAV prekybos aktualijos, rengiantis trečiajam ES-JAV Prekybos ir technologijų tarybos susitikimui, kuris įvyks gruodžio 5 dieną Vašingtone. „ES ir JAV bendradarbiavimas Prekybos ir technologijų taryboje ir toliau yra itin svarbus, sprendžiant geopolitinius iššūkius. Ši taryba yra svarbus formatas, palengvinantis transatlantinę prekybą, užtikrinantis glaudesnį bendradarbiavimą, stiprinant žaliavų tiekimo grandines, ir leidžiantis koordinuotis dėl atsako į trečiųjų šalių ekonominį spaudimą“, – pažymėjo viceministrė. J. Neliupšienė taip pat akcentavo bendro ES ir JAV įsipareigojimo remti Ukrainą svarbą. Šiais metais Lietuviškos kilmės eksportas į JAV išaugo 13 proc. ir pasiekė 1,6 mlrd. eurų.

   Prekybos ministrai taip pat įvertino pažangą dvišalėse derybose dėl ES laisvosios prekybos sutarčių su Australija ir Indija, o prekybos komisaras V. Dombrovskis informavo apie tolesnius žingsnius dėl susitarimų su Naujaja Zelandija, Čile, Meksika bei Mercosur šalimis (Brazilija, Argentina, Urugvajumi ir Paragvajumi), kur derybos jau yra baigtos, bet susitarimai dar nėra pateikti ratifikavimui. „Dabartiniame globalių iššūkių kontekste, ES laisvosios prekybos susitarimai yra viena iš pagrindinių priemonių, kurių pagalba galime sustiprinti ES ryšius su panašiai mąstančiais tarptautiniais partneriais tiek Indijos-Ramiojo vandenyno regione, tiek Lotynų Amerikoje“, – pabrėžė viceministrė. Prognozuojama, kad vien tik įsigaliojus susitarimui su Mercosur šalimis Lietuvos verslas sutaupytų 1,5 mln. eurų muitų mokesčių.